Odpowiedź na to pytanie dla każdego powinna być inna. Wszystko zależy od tego jakim jesteś człowiekiem, jak i gdzie żyjesz oraz co lubisz robić, a co Cię drażni i złości.
Zatem, jak Ty powinieneś walczyć ze stresem? Ile osób tyle odpowiedzi. Spróbujmy jednak sformułować jakieś ogólne prawdy – wnioski, które każdy w swoim życiu może zastosować.
Pierwsza, najprostsza zasada – unikaj tego co Cię denerwuje. Czasem nie można tego zrobić – oczywiście, że tak. Spróbuj jednak dobrze zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście nie można uniknąć niektórych osób, miejsc, czy spraw, które wiesz, że doprowadzają Cię za każdym razem do napadu złości, powodują brak snu i inne nieprzyjemne objawy. Z pewnością są takie sprawy i ludzie, z którymi nie musisz mieć do czynienia. A jeśli już musisz, to ograniczaj te kontakty do minimum. Postaraj się je zaplanować tak, by kosztowały Cię jak najmniej nerwów, by poświęcić im czasu tylko tyle, ile jest konieczne. „Nastaw się” odpowiednio do takiego spotkania, przed nim zrób coś co Cię rozluźni, wprowadzi w dobry humor. Myśl pozytywnie – dobre nastawienie bardzo pomaga przejść przez stresujące chwile. Nawet jeśli za pierwszym razem zasada ta się nie sprawdzi, nie poddawaj się. Spróbuj ponownie – twój organizm też musi się przyzwyczaić do tego, że ma reagować w inny sposób na pewne sytuacje czy osoby. Szukaj sposobu, który będzie najskuteczniejszy dla Ciebie. Nie myśl jednak, że jakieś używki pomogą Ci w skutecznym pokonaniu problemu. Jeśli nawet na chwilę poczujesz ulgę, to przecież zły wpływ substancji pobudzających nie będzie obojętny dla Twojego organizmu. Tym bardziej, jeśli wielokrotnie będziesz w ten sposób „przygotowywać się” do pokonania trudnych sytuacji. Nie wspominając już o tym, ze ich nadmiar może popsuć całe spotkanie, a Ciebie po prostu ośmieszyć.
Jeśli udało Ci się uniknąć stresujących sytuacji – to dobrze – nie zapominaj jednak o tym , że zawsze trzeba znaleźć czas na relaks, na hobby, na to co sprawia Ci przyjemność – wtedy zachowasz równowagę, a Twój organizm „naładuje się” dobrą energią na przyszłość.
Jeśli nie udało się uniknąć stresu – tym bardziej pamiętaj, że musisz na nowo odzyskać równowagę, pomóż więc swojemu ciału i umysłowi ją osiągnąć – im szybciej, tym lepiej.
Napięcia i emocje rozładowuje aktywność – może to być sport, ale też zabawa na świeżym powietrzu lub długi spacer z psem. Na pewno nie jest dobre objadanie się słodyczami – choć organizm się ich domaga. Zachowajmy zdrowy rozsądek i umiar. Znajdźmy sposób właściwy dla siebie. Nie sugerujmy się tym co powiedzą inni – to ja mam odpocząć, to ja mam być zdrowy. Jeśli lubisz zmywać – zrób to, jeśli chcesz pójść na kurs zajęć, które do niczego i tak Ci się nie przydadzą - jak zapewniają znajomi – idź – przydadzą się Twojemu zdrowiu. Znajdź swój sposób, bo nikt nie znajdzie go za Ciebie. – a każdy z nas jest inny i czego innego potrzebuje.
Na co dzień nie zapominaj o odpoczynku, o hobby, o robieniu tego co lubisz. Bez względu na pogodę, obowiązki, sytuację – regularnie dbaj o swój odpoczynek, jak dba się o zdrowie i zaspokajanie podstawowych potrzeb. Tylko w ten sposób uzyskasz równowagę, a wtedy nawet to co Cię drażniło i nie dawało spać po nocach nie będzie odbijało się na Twoim zdrowiu, łatwiej pokonasz trudności.